تاريخچه بيمارستان روانپزشکی نیایش

بیمارستان روان پزشکی نیایش به مساحت 7500 متر مربع در منطقه جغرافیایی شمال تهران واقع در محله سعادت آباد ، بالاتر از میدان کاج ، انتهاي سعادت آباد ، باغستان يكم ، نبش گلستان قرار گرفته است و تاريخچه تاسيس آن به طور اختصار بشرح زير مي باشد :

معاونت بهداشت و درمان بنیاد مستضعفان و جانبازان وقت درسال 1369 اقدام به تاسیس مراکز تخصصی برای درمان جانبازان نمود. یکی از این مراکز ، مرکز بهداشت روانی ویژه جانبازان اعصاب و روان بود .

مرکز بهداشت روانی برای درمان و توانبخشی گروه هدف خود در اواخر سال 1369 مکان فوق را بدلیل مساعد بودن شرایط آب و هوا و وسعت فضای فیزیکی بعنوان مجتمع بازتوانی جانبازان اعصاب و روان

راه اندازي كرد . در آن زمان مجتمع بازتوانی شامل یک ساختمان به مساحت 1200 متر مربع در سه طبقه ، شامل بخشهای درمان ، توانبخشي و پشتيباني بود .

درسال 1379با توجه به سیاست بنیاد مبنی بر ارتقاء سطح خدمات درمانی ، از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای تاسیس بیمارستان یکصد تخت خوابی موافقت اصولی دریافت شد ولیکن به دليل محدودیت فضای فیزیکی بخش بستري امكان ايجاد بيش از 70 تخت(جانبازان مزمن) وجود نداشت. در سال 1383 بخش جانبازان بنیاد مستضعفان و جانبازان از بنياد منفك و با بنیاد شهید ادغام و بنیاد شهید و امور ایثارگران تاسیس شد .

کثرت مراجعه کنندگان به بیمارستان اعم از جانبازان و خانواده شهدا بنياد را برآن داشت به منظور جوابگویی به گروه هدف و ارتقاء سطح خدمات ساختمان جدیدی در ضلع جنوبی ساختمان موجود احداث نمايد ، بنابراین بنایی به مساحت 3000 متر مربع و در سه طبقه در سال 1385 شروع و در اردیبهشت 1388 به بهره برداري رسيد.از اين تاريخ بيمارستان به نام “بیمارستان روانپزشکی نیایش” و با ظرفیت اسمي یکصد تخت بستري و با حضور آقاي دكتر لنكراني وزیر محترم وقت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی وآقاي دكتر دهقان معاون رييس جمهور و رييس وقت سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران و جمعي از نمايندگان مجلس و مسئولین بنیاد افتتاح شد.

با توجه به ضرورت ايجاد مركز روزانه در سال 1391 ساختمان اين مركز شروع و در اوايل سال 1393 به اتمام رسيد كه هم اكنون در حال بهره برداري مي باشد، كه اين بيمارستان از سال 95 تا كنون فعاليت خود را زير نظر شركت متد وابسته به بنياد شهيد و امور ايثارگران ادامه داد.

در اوايل سال 1396 بخش بستري 3 با 30 تخت به بهره برداري رسيد ودر حال حاضر بیمارستان با 5600 متر مربع زیر بنای درمانی و پشتیبانی و 522 متر مربع پارکینگ در سه بخش بستری با تعداد 100تخت بستری با ضریب اشغال تخت بالای 90 درصد مشغول ارائه خدمات به گروه هدف می باشد.